• Afet risklerine karşı hep birlikte “AFETE HAZIR TÜRKİYE”

  Afet risklerine karşı hep birlikte “AFETE HAZIR TÜRKİYE”
  Afet risklerine karşı hep birlikte “AFETE HAZIR TÜRKİYE”
  03.03.2021 Çarşamba

   

  DİYARBAKIR - Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 27 Mart Deprem Haftası nedeniyle Türkiye geneli bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda AFAD Diyarbakır İl müdürlüğü kentteki yerel medya temsilcileri ile bir araya geldi. Yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi veren Diyarbakır İl Müdürü Vekili Fuat Özkaya, 2012 yılından beri yürürlükte olan “Türkiye Afet Müdahale Planı Projesi” ile birlikte 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” ilan edilmesiyle beraber tüm vatandaşlara ulaşmak için saha çalışmalarının ve eğitim programlarının devam ettiğini söyledi. 

  ‘TÜM VATANDAŞLARIMIZA EĞİTİM PLANLADIK’

  Özkaya, “27 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında tüm Türkiye’de etkinlikler düzenlenmektedir. AFAD Başkanlığımızca afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile toplumda önlem alma kültürünün öncesini ve sonrasına ilişkin bilgi ve becerileri kazandırmak için 2021 yılı “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edildi. Öncesinde yalnızca resmi kurumlarda öğrencilerimize yönelik temel afet bilinci ile ilgili eğitimler veriliyordu. Temel afet bilinci ile ilgili bilgilerimizi “Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında tüm halka yayma, vatandaşın tamamına ulaşma maksadıyla başkalığımız tarafından 2021 yılı “Afet Yılı” olarak ilan edildi. Bizler bu kapsamda yalnızca okullarımıza, resmi kurumlarımıza değil, tüm vatandaşlarımıza eğitim planladık” dedi.

  ‘17 İLÇEDE EĞİTİMLER VERİLİYOR’

  Diyarbakır’ın 17 ilçesinde çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Özkaya,“17 ilçemizde muhtar ve azalara yönelik eğitimlere başladık. Deprem sonrası ilk 6 saat konulu sunumları yerel televizyon kanallarında yayınlamaya başladık. AFAD gönüllüleri için eğitim programları düzenledik. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personellere şuanda eğitim veriliyor. Daha fazla kişiye ulaşmak için parklarda, sitelerde, köylerde eğitimlerimiz başladı. Cumartesi günü 2 aracımız 75 Parkta eğitim bilinci ile ilgili sunum yaparak, kurtarma aletlerinin tanıtımını yapacaklar. STK’lar ile iletişime geçtik, uygun olanlara Zoom üzerinden eğitim vereceğiz. Esnaf ve sanatkârlara, Eczacılar Odasına eğitimler vereceğiz. Tüm halka ulaşabilmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

  EYLÜL AYINDA AFAD KİTAPÇIĞI YAYINLANACAK

  72 kurumla görüşmeler yapıldığını ve Eylül ayında afet riskine dair kitapçık yayınlayacaklarını belirten Özkaya, şu ifadeleri kullandı:

  “Başkanlığımızın 81 ilde başlattığı  “İl Afet Risk Azaltma Planı” var. 81 ilde şuanda uygulanmaktadır. Her ilin kendi afetselliğine göre afetten önce neler yapmalıyız, affet sırası ve afet sonrası neler yapılmalıdır diye eğitimler veriliyor. 72 kurumla resmi yazışmalar yaptık, paydaş toplayacağız. İlk toplantımızı geçen ay yaptık. Üniversite ile protokol imzaladık. STK’lar, resmi kurumlardan temsilciler seçtik, anket gönderdik ve anketlerimize dönüş oldu. Diyarbakır’ın afetselliğini konuşacağız. Diyarbakır’da afet öncesi riskler planlanacak, düzenlenecek. Hangi alanlarda risklerimiz var ise onunla ilgili kitapçık çıkaracağız. Planlamamıza göre Eylül ayında kitapçığı çıkaracağız.”

  DİYARBAKIR’DA 150 BİN KİŞİYE ULAŞILDI

  Çalışmalar kapsamında Diyarbakır’da şimdiye kadar 150 bin kişiye ulaştıklarını söyleyen Afet Eğitim Uzmanı Harun Kor ise “Bu yıl İçişleri Bakanlığı tarafından “Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edildi. Çalışmalar kapsamında 83 milyon vatandaşımıza afet farkındalık konusunda bilgi ve beceri kazandırma maksadındayız. Ülkemizde daha çok risk yönetiminden çok kriz yönetimi vardı. Olay olduktan sonra müdahale alanında kriz yönetimine göre çalışılırdı. Kriz yönetimi ülkemize geçmişten şimdiye kadar hem maddi hem manevi çok pahallıya patladı. 2012 yılından beri yürüyen “Türkiye Afet Müdahale Planı Projesi” kapsamında “Afete Hazır Türkiye” projesi çalışmaları başladı. Diyarbakır’da 150 bin vatandaşa ve öğrenciye ulaştık.  Bu yıl hedefimiz 700 bin kişiye ulaşmak. Öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller, mahalle sakinleri, site sakinleri, mahalle muhtarları ve muhtar azaları ve eşlerine kadar ulaşmayı hedefliyoruz” diye kaydetti. 

  ‘DİYARBAKIR’DA EĞİTİMLERİ TAMAMLANMIŞ 700 ÜYE VAR’

  Türkiye geneli eğitim almış 14 milyon, Diyarbakır özelinde ise 700 gönüllü üye olduğunu dile getiren, Kor,  “4 eğitim sunumumuz var. İlki afet farkındalık eğitimi ve bunun için İl müdürlüğümüzde 67 personelimiz gönüllü olarak katılım sağlıyor. İkincisi yangın farkındalık eğitimi İl Müdürlüğümüzde bu konuda deneyimli personelimiz var. Şüpheli paket eğitimleri veriyoruz. Bunun dışında hafif arama kurtarma eğitimleri veriyoruz. Özellikle gönüllülere yönelik hafif arama kurtarma eğitimleri planlamamız yapıldı. Şuan itibari ile 39 kişiye eğitmen eğitimi, 466 kişiye afet farkındalık eğitimi, 54 kişiye yangın farkındalık eğitimi,154 muhtarımıza farkındalık eğitimi verildi. Muhtar ve azalara yönelik eğitimlerimiz ayrıca planlandı. Muhtarlarımıza AFAD’ı tanıtıyoruz, Türkiye Afet Müdahale Planından söz ediyoruz, gönüllülük sisteminden bahsediyoruz, insani yardım, hak sahipliği anlatılıyor.  Afete hazır aile afete hazır gençler, afete hazır okul, afete hazır işyeri olmak üzere projemizin 4 aşaması var. Toplumun tüm katmanlarına ulaşmayı hedefledik. Şuanda afete hazır gençler özellikle gönüllük kapsamında Diyarbakır’da 700 civarında, Türkiye genelinde ise 14 milyon civarında üyemiz var” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen