• “Kitap okuma yarışmasının Diyarbakır ödülleri sahiplerini buldu”

  “Kitap okuma yarışmasının Diyarbakır ödülleri sahiplerini buldu”
  “Kitap okuma yarışmasının Diyarbakır ödülleri sahiplerini buldu”
  23.05.2022 Pazartesi

   

  Abdulsamet KARAŞ
  DİYARBAKIR- Uluslararası Eğitimciler Derneği (ULUED) ve Hayrat Vakfı tarafından düzenlenen “Aydınlık Yarınlara Kitap Okuma Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri verildi.
  Uluslararası Eğitimciler Derneği (ULUED) ve Hayrat Vakfı tarafından Türkiye genelinde ilk, orta ve lise öğrencilerine yönelik düzenlediği ve 184 bin kişinin katıldığı online “Aydınlık Yarınlara Kitap Okuma Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.
  Diyarbakır’da Millet İlkokulu’nda düzenlenen ve kent protokolü, öğrenci ve velilerinin katıldığı törene gelen davetliler, gül suyu ve çeşitli ikramlıklarla karşılandı.
  KUR’AN-I KERİM TİLAVETİYLE BAŞLADI
  Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Hayrat Vakfı Diyarbakır temsilcisi Mehmet Altay, yüksek katılımlı online kitap okuma yarışmasını düzenlemiş olmanın sevincini yaşadıklarını ifade etti.
  “HAMD VE SENALAR VE ŞÜKÜRLER OLSUN”
  Altay, yarışmada emeği geçen ve katılımcı öğrenciler ile velilerine de ayrı ayrı teşekkür ederek şöyle dedi:
  “Evvela Kainatın bütün zerratının gerek toplu olarak ve gerekse ferdi olarak âcizlik ve fakirlik dilleriyle varlığının kesinliğine ve birliğine şahitlik ettikleri ve bizleri bu güzel cihazlarla donatıp hadsiz nimetleriyle ikramda bulunan Sâni’-i Hakîm’e, kâinatın zerreleri adedince hamd ve senalar ve şükürler olsun. Hem kâinatın tılsımını açıp şifrelerini çözüp ayetlerini keşfedip açıklayan Rasûlü ile Âl ve Âshabına ve sâir Enbiya ve Peygamberlerine ve Salih kullarına bi-nihaye ve bi-hisâb Salat ve Selamlar olsun”
  “ECDADIMIZ, MERHAMET VE ADALETİYLE GÖNÜLLERİ FETHETMİŞTİR”
  Kıymetli Veliler, Sevgili Öğrenciler ve Muhterem Misafirlerimiz; aydınlık yarınlara kitap okuma yarışması ödül törenine hoş geldiniz, sefalar getirdiniz, şeref verdiniz. İslam ümmeti; insan yaratılışına uygun eğitim sistemi ile asırlar boyunca, nice âlimler, üstadlar, rehberler yetiştirdiğine şanlı tarihimiz şahittir. Ecdadımız, dünyaya hediye ettiği insanca ve Müslüman’ca medeniyet değerleriyle gittiği yerlerde merhamet ve adaletle hükmederek huzuru sağlamış ve gönülleri fethetmiştir. Bizde ecdadımızın yaptığı gibi bu İmani, İslami ve de İnsani değerleri korumak ve yaşatmak için Hayrat Vakfı çatısı altında gönüllü iyilik kervanıyla yarım asırdan fazladır çalışmalarımıza tüm dünyada devam etmekteyiz.
  “KİTAPLARIN DA EN ÜSTÜNÜ VE EN BAŞTA GELENİ ŞÜPHESİZ KUR’ANDIR”
  Hayrat vakfı olarak gayemiz, ecdadımızın tertemiz mirasına sahip çıkarak manevi değerlerimizle donanımlı, mukaddesatına bağlı; vatanını, milletini seven, devletini ve milletini yüceltmeye gayret eden; tarih şuuruna sahip, çağın gerektirdiği teknolojiyi kullanıp geliştirebilen, toplumun menfaatini şahsi menfaatlerinin üzerinde tutabilen nesiller yetiştirmektir. Peygamber efendimiz(asm) da “Hiçbir anne-baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” diyerek evladlarımıza bırakacağımız en kıymetli mirasın ve en değerli servetin güzel terbiye olduğunu vurgulamaktadır. Hz. Ali (r.a) efendimiz de “Dünyayı isteyen ilim okusun, ahireti isteyen ilim okusun, her ikisini isteyen yine ilim okusun” Okumanın, öğrenmenin dünya ve ahiret saadetinin temeli olduğunu belirtmektedir.
  Doğru ve güzel terbiyeyi kazandıran ve insanı dünya ve ahiretine hazırlayan en güzel kaynak ve en güzel arkadaş kitabıdır. Kitapların da en üstünü ve en başta geleni şüphesiz Kur’andır. Üstad Bediuzzaman bunu şu şekilde ifade eder: Dost istersen Allah yeter. Evet, O dost ise herşey dost tur. Yârân istersen Kur'ân yeter. Mal istersen kanaat yeter. Düşman istersen nefis yeter. Nasihat istersen ölüm yeter”
  “DÜNYAYA AİT İŞLER, KIRILMAYA MAHKÛM ŞİŞELER HÜKMÜNDEDİR”
  Yine Bediuzzaman, Kur-an’ın ve Kur-an’a ait terbiyenin önemini anne babalara şu şekilde ifade eder. Kur'ân'ı okumanın fâidesi, yalnız hafız olmak ve dünyada onunla bir makam kazanmak, bir maaş almak değil; belki her bir harfi, hiç olmazsa on hayrından tâ yüze, tâ binlere kadar Cennet meyvelerini, âhiret fâidelerini vermesini düşünüp ve ebedî hayatın rahatını ve saadetini temin etmek niyetiyle okumak lâzımdır. Evet, mekteplerde, dünya maişeti, ya rütbeleri için fenleri ders okumak, bu kısacık dünyevî hayatta derecesi, fâidesi bir ise, ebedî hayatta Kur'ân ve Kur'ân'ın kudsî kelimelerini ve nurlu ve imanî mânâlarını öğrenmek binler derece daha kıymetlidir. Onlar şişe hükmünde, bunlar elmas hükmündedir. Evet, dünyaya ait işler, kırılmaya mahkûm şişeler hükmündedir. Bâki olan ahirete ait işler ise, gayet sağlam elmaslar kıymetindedir. İnsanın fıtratındaki şiddetli merak ve hararetli muhabbet ve dehşetli hırs ve inatlı talep ve hâkezâ şedid hissiyatlar, umur-u uhreviyeyi kazanmak için verilmiştir. Hem bu imani derslerle peder ve validenize hakikî ve fâideli evlâtlar olabilirsiniz. Hem hocalarınızı, hem sizi, hem anne ve babalarınızı, hem memleketinizi tebrik ediyorum.
  “SORUMLULUKLARININ BİLİNCİNDE GENÇLER YETİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
  Bizler Hayrat Vakfı mensupları olarak aydınlık yarınlara ulaşmanın, ancak milli ve manevi köklerimizden beslenen, gözü atide kökü mazide gençlerimizle mümkün olacağına inanmaktayız. Bunun gereği olarak; ulvi gayelerin peşinde koşan, idealleri memleket ve ümmet merkezli olan, zamanın ruhunu yakalamış, vicdan ve merhamet sahibi, güzel ahlaklı, tarihi derinliklerinin ve zenginliklerinin farkında, sorumluluklarının bilincinde gençler yetiştirmek ve yetiştirilmesine katkı sağlamak için çalışıyoruz.
  “37 ÜLKENİN 85 ŞEHRİNDEN 184 BİN MÜRACAAT OLDU”
  Milli eğitim bakanlığımızın izni ve onayı çerçevesinde yürüttüğümüz “Aydınlık Yarınlara” adlı Online Kitap Okuma Yarışmamızın ilk senesinde, yurt içinde bütün illerimizden, yurt dışında ise 37 ülkenin 85 şehrinden toplam 184 bin müracaat olmuştur. Yarışma ile ilgili; öğrenci, veli ve öğretmenlerden gelen çok olumlu dönüşler bizleri fazlasıyla memnun ve mesrur eylemiştir. “Kaybedeni Olmayan Yarışma” sloganı ile hareket ettiğimiz yarışmamıza onay veren Milli Eğitim Bakanlığımıza, yarışmanın her aşamasında destek veren Kamu Kurumlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Okul Müdürlerimize, Öğretmenlerimize ve yarışmayı merakla takip eden Velilerimize, özellikle yarışmaya katılan tüm Öğrencilerimize teşekkür ederiz.
  “EY BU VATAN GENÇLERİ! FRENKLERİ TAKLİDE ÇALIŞMAYINIZ!
  Son olarak konuşmamı Bediuzzamanın şu sözleriyle bitirmek istiyorum. “Ey bu vatan gençleri! Frenkleri taklide çalışmayınız. Âyâ, Avrupa'nın size ettikleri hadsiz zulüm ve adâvetten sonra, hangi akılla onların sefahet ve bâtıl fikirlerine ittibâ edip emniyet ediyorsunuz? Yok, yok! Sefihâne taklit edenler, ittibâ değil, belki şuursuz olarak onların safına iltihak edip kendi kendinizi ve kardeşlerinizi idam ediyorsunuz. Âgâh olunuz ki, siz ahlâksızcasına ittibâ ettikçe, hamiyet dâvâsında yalancılık ediyorsunuz. Çünkü şu surette ittibâınız, milliyetinize karşı bir istihfaftır ve millete bir istihzâdır”
  ÖDÜL VE HEDİYE YAĞMURU
  Altay’ın konuşması ve katılan protokolün yaptığı konuşmaların ardından İlkokul, Ortaokul ve Lise kategorilerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ayrıca yarışmaya katılan birçok öğrenciye de birbirinden değerli hediyeler verildi.
  TOPLU HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ
  Ödüllerini alan ve sevinçleri yüzlerinden okunan öğrenciler, benzer okuma yarışmalarının sık sık tekrarlanması isteğinde bulunurken, sahnede toplu çekilen hatıra fotoğrafı ile program son buldu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen