• “Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi anlayışı bekliyoruz”

  “Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi anlayışı bekliyoruz”
  “Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi anlayışı bekliyoruz”
  03.12.2021 Cuma

  DOGÜNSİFED Başkanı Özkılıç:

  “Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi anlayışı bekliyoruz”

   

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR– Doğu Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı A. Aziz Özkılıç, iş dünyasında endişenin hakim olduğunu, istikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi anlayışı beklediklerini söyledi.

  Türkiye’nin en büyük bağımsız iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), önceki gün Türkiye’nin tüm kentlerini temsilen kendisine bağlı olan 24 federasyon ve 2 meslek federasyonu temsilcisinin katılımıyla; ekonomi yönetimi ve piyasa koşullarının, iş dünyası ile topluma etkilerine ilişkin toplantı düzenledi. Toplantıya katılan Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı A. Aziz Özkılıç, toplantıdaki ortak görüşleri gazetemizle paylaştı.

  “TÜRKİYE, EKONOMİK SORUNLARI ÇÖZEBİLECEK YAPIYA SAHİPTİR”

  Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Üyesi, Doğu Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı A. Aziz Özkılıç, ülkesinin gelişimine, istihdam ve ihracatına katkı koyan, bu uğurda üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getiren iş dünyasının ekonomi yönetimindeki istikrarsız politikalar nedeniyle kaygılı bir bekleyişe koyulduğunu kaydetti.

  “TL’DEKİ DEĞER KAYBI NEDENİYLE DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUK”

  “İstikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi yönetimi anlayışının hakim olmasını bekliyoruz” diyen Özkılıç, ekonomik istikrarsızlığın toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilediğini, döviz kurunun durdurulamayan artışı, Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle derin üzüntü duyduklarını ifade etti. Türkiye’nin ekonomik refaha kavuşması için yeni atılımlar beklediklerini ifade eden Başkan Özkılıç, “Dünyanın zor bir dönemden geçtiğini hepimiz biliyor, kabul ediyoruz. Bir tarafta Covid-19 pandemisi diğer tarafta siyasi gerilimlerden mülteci krizine, iklim değişikliğinden gelir adaletsizliğine kadar pek çok sorun önümüzde duruyor. Bu zorlu konjonktürde ekonomi politikalarının oluşturulmasında ekonomi biliminin açıklayamadığı yöntemler kullanılması belirsizliği artırıyor” dedi.

  KUR İSTİKRARINA DİKKAT ÇEKTİ

  TÜRKONFED ve DOGÜNSİFED’in, ülkesinin sorunlarına çözüm üretmek için gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş iş insanları olarak her geçen gün üyelerinin genel ekonomik gidişata ilişkin duydukları ortak kaygının sesini iletme arzusunda olduklarını dile getiren Özkılıç, bir ekonominin sağlıklı işleyişi ve refah üretebilmesi için “kur istikrarı”nın temel unsur olduğuna işaret etti.

  “DIŞ TİCARET DURMA NOKTASINA GELDİ”

  Döviz kurunun ekonomideki mal ve hizmet alışverişlerini mümkün kılan fiyat oluşumunun temel öğesi olduğunu vurgulayan Özkılıç, şunları söyledi:

  “Kurlardaki istikrarsızlık ticaret esnasındaki fiyat oluşumuna imkân vermediği için üretim, iç piyasadaki alışveriş ve dış ticaret durma noktasına gelmiştir. Mali kesimdeki işlemler beklemeye geçmiştir. Reel sektör ve mali sektördeki bu aksamalar, istihdam ve yatırımları olumsuz etkileyeceği gibi, gelir dağılımında da ciddi bozulmalar yaratacaktır. 23 Kasım’da şahit olduğumuz kur istikrarsızlığının sonuçları ekonominin işleyişini durduracak nitelikte olmuştur. Bizler iş insanları olarak bu tabloda önümüzü göremiyoruz. Ekonomi biliminin gerekliliklerine uygun piyasa yönetimi anlayışının benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizin, piyasa dinamikleri dışında, geçmişte denenen ve başarısız sonuçlar alınan yöntemler ile kaybedecek zamanının olmadığını düşünüyoruz”

  “BAŞARABİLİRİZ”

  2001 krizi sonrası uygulanan politikaların çok başarılı olduğunu ve bunun sonucunda 2002-2013 yılları arasında Türkiye’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) 12 bin 500 dolara kadar çıkarak, Orta Gelir Tuzağı’nı aşma noktasına geldiğini hatırlatan Başkan Özkılıç, Merkez Bankası başta olmak üzere kurumların bağımsızlığını yeniden tesis edecek hukuki düzenlemelerin yapılmasını, adil, şeffaf, hesap verebilir ve liyakat esaslı bir anlayış ile direnci artırılmış, öngörülebilir bir ekonomi politikasının hiç vakit kaybetmeden hayata geçirilmesini talep etti. Özkılıç, Türkiye’nin ekonomik ve demokratik reformlar ile yazacağı yeni hikâyede çözümün bir parçası olmaya hazır olduklarının altını çizdi. Memleketine ve topluma güvenen iş insanları olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerini vurgulayan Özkılıç, Türkiye’nin, iş dünyasının, ekonomi yönetiminin ve Türk insanının sıkıntılı süreçten çıkmayı başaracak bir yapıya sahip olduğunu sözlerine ekledi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen